Dlaczego nie można zastąpić tradycyjnego pieca mikrofalówką?

W profesjonalnych restauracjach w żadnym wypadku nie używa się mikrofalówek, ale specjalnych pieców konwekcyjno – parowych, oraz tradycyjnych pieców, które właściwie są niezastąpione. Aby przygotować posiłek dobrej jakości nie można gotować używając taniego sprzętu, kiepskiej jakości produktów czy nawet noży. W profesjonalnych, znanych restauracjach używa się wszystkich produktów i sprzętów najwyższej jakości, dzięki czemu przygotowywane tam potrawy są wyśmienite. Biorąc pod uwagę zagadnienie pieców, należy poruszyć kilka kwestii.

Mikrofalówki przygotowują jedzenie rzeczywiście szybko, ale mają wiele wad. Nie można w nich piec, gotować i przygotowywać dań obróbką termiczną. Mikrofalówki ponadto emitują szkodliwe dla zdrowia ludzkiego fale, które wnikają do jedzenie spożywanego później przez klientów. Wszystkie przygotowywane w mikrofalówkach dania są nieco zbyt miękkie i gąbczaste. Natomiast profesjonalne piece zapewniają wiele funkcji, których w żaden sposób nie jest w stanie zrealizować mikrofalówka. Tak na przykład piece konwekcyjno – parowe są bardzo oszczędne i praktyczne w użyciu. Za ich pomocą można gotować, piec, przygotowywać dania parze, piec nisko-temperaturowo, blanszować, gotować z sodą.

Piece konwekcyjno – parowe dzięki poziomej cyrkulacji powietrza oraz odprowadzaniu przez wentylatory powietrza z drobinkami tłuszczu sprawiają, że potrawy są zawsze soczyste i pozbawione nadmiaru tłuszczu. Przygotowane w ten sposób jedzenie jest pyszne i jednocześnie zdrowe. Tradycyjne piece są właściwie niezastąpione i żadna, nawet najdroższa i najbardziej nowoczesna mikrofalówka nie jest w stanie ich zastąpić. Wie o tym każdy dobry szef kuchni, który często zabrania posiadania w ogóle sprzętu takiego, jak mikrofalówka. W niektórych restauracjach zdarza się tak, że tradycyjnym piecom czy piecom konwekcyjno – parowym towarzyszą w użyciu mikrofalówki, które są używane do rozmrażania czy podgrzewania.

Niemniej jednak jest to niechlubna i niezdrowa dla przygotowywanych dań praktyka.